Przygotowanie roweru na wiosnę

« wróć

Za oknem trwa bitwa - zima uzbrojona w mróz, śnieg, słotę, szarość przeciwko wiośnie, wyposażonej w bujną roślinność, słońce, entuzjazm. W naszych sercach także toczy walkę zimowe lenistwo z wiosennym zapałem. Już czas stanąć po jasnej stronie mocy, przystąpić do garażowych porządków, a w pierwszej kolejności odgruzować rower z piwnicznych czeluści. My już zatroszczyliśmy się o rowery naszych pracowników, by przesyłki kurierskie docierały do Państwa na czas.

 

 

Przygotowanie roweru do sezonu

Nasza firma kurierska korzysta z pomocy dostawców rowerowych, a więc serwis i konserwację tych środków transportu mamy opanowane do perfekcji. Specjalnie dla Państwa opracowaliśmy kilka  wskazówek, jak przygotować jednoślad do sezonu, by szybko i bezawaryjnie poruszać się po mieście oraz cieszyć się z dłuższych wycieczek:

1. Jeśli przechowujemy rower w domu/ komórce w zasadzie wystarczy sprawdzić cieśninie powietrza w kołach, stan linek oraz pancerzy hamulców i przerzutek; nasmarować łańcuch; ocenić, czy przez te kilka miesięcy opony nie popękały; z pewnością wymienić baterie w lampkach.


2. W przypadku rowerów używanych przez zimę lub przechowywanych na balkonach czeka nas sporo pracy. Przede wszystkim rower trzeba najpierw dobrze oczyścić. Wszystkie sposoby są dobre za wyjątkiem myjek wysokociśnieniowych (każdy kto mył tym rower, wkrótce musiał wymieniać suport, łożyska sterów i łożyska w piastach)! Następnie możemy przyjrzeć się, co w rowerze zdążyło nam się przez zimę zużyć. Niemal pewne jest, że czeka nas wymiana klocków w hamulcach, linek i pancerzy, łańcucha (po zimie nie będzie w najlepszym stanie). Prawdopodobnie do wymiany będą niektóre zębatki, być może suport/wkład suportu (woda z solą drastycznie skraca żywotność tych oraz wielu innych części). Warto rozłożyć piasty i nasmarować bądź nawet wymienić łożyska. Dotyczy to też  łożysk w sterach kierownicy. Następnie należy wyjąć sztycę siodełka i mostek kierownicy z ramy, oczyścić i nasmarować. Dzięki temu elementy te nie skorodują i nie zapieką się ze sobą. To samo dotyczy suportu (jeśli oczywiście nie będziemy go wymieniać na nowy) i pedałów. Wykręcamy, czyścimy, smarujemy, wkręcamy. Oprócz tego warto przyjrzeć się ramie. Może warto by na wiosnę rower odmalować. Na przykład na zielono.

3. Kolejnym etapem będzie przygotowanie siebie. Przede wszystkim zrzucamy puchowe kurtki i ubieramy się na cebulkę, pamiętając by wierzchnia warstwa izolowała od wiatru i deszczu. Grubą wełnianą czapę z pomponem zastępujemy wiatroszczelną, przylegającą do głowy czapeczką i dociskamy ją kaskiem. Dobrze zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe w myśl zasady: rowerzysta nigdy nie jest zbyt dobrze widoczny na drodze. 

Pracownicy firmy Quriers wiosenny przegląd rowerów mają już za sobą. Teraz czas na Państwa!